na Vysočině

Vosk

Jeden z prvních včelích vosků jsem si koupil na včelařské inzerci. Bylo ho tenkrát 40kg a jsem rád, že už ho nyní nemám, protože s ním byly jen starosti (tmavší, některý dost zapáchal, vidina mnoha vyrobených svíček se rozplynula). Na druhou stranu, mnohé jsem se díky tomu naučil.

Čištění vosku.

Vosk k výrobě svíček rozehřívám, jak se v kapitole o svíčkách dočtete, v mlékovaru. Tento vosk měl ale stále zakalenou barvu jako burčák. Zkoušel jsem ho ohřívat na 95°C (bod tavení je někde kolem 65°C) po dobu půl až jedné hodiny, aby se z něj vypařila zbytková voda, kvůli které svíčky prskají, ale vosk byl stále stejný. Navíc i když jsem použil sebesilnější knot, nečistoty ve vosku obsažené (žádné hrubé, pouze ty vypadající jako zákal) způsobily ucpání knotu a svíčka hořela takovým pidi plamýnkem. Rozhodl jsem se dát vosku ještě jednu šanci. V IKEA jsem koupil pečící formy Boris, zadlabal je do polystyrenu tak, aby všude byla min. 5cm vrstva. Do mlékovaru jsem nalil 200ml vody a přidal kg vosku, nechal rozpustit, nalil do formy a přikryl opět polystyrenem. Vosk chladl velmi pomalu, po 12ti hodinách byl stále měkký. Asi po 18ti hodinách jsem ho lehce z formy vyklepnul a oškrábal spodek od nečistot. Vosk se celkem pěkně vyčistil, některý hořel už lépe, ale jiný se choval stále stejně, i když měl lepší barvu. Rozhodl jsem se ho použít tedy raději na figurky a ozdoby (více jak 30kg jsem vyměnil za mezistěny a ušetřil si pár šedin na hlavě).

Zušlechťování vosku. Postupy v této kapitole už vyžadují trochu pozornosti z hlediska bezpečnosti. Ale mohu Vám zaručit, že i ten nejhnědší vosk bude krásně oranžový. Princip je v tom, že k redukci využijeme kyselinu šťavelovou a fosforečnou (tu v případě, že vosk přišel do styku s kovem, nic ale nezkazíte, když ji tam dáte taky). Na předchozí čištění lze použít kyselinu sírovou. Abych neopisoval již napsané, dovolil bych si zde zvěřejnit naskenovaný článek z časopisu Včelařství, kde toto téma bylo řešeno. Snad tím neporušuji žádná autorská práva.

 Ing.Václav Smělý – Zušlechťujeme včelí vosk