na Vysočině

Užitečné včelařské knihy

Na trhu existuje velké množství včelařské literatury a každá kniha člověka nějakým způsobem obohatí. Ukážu Vám ty, které považuji osobně za nejlepší.

Ilustrované včelařstvíYves Gustin – moje první kniha o včelách od francouzského autora, nádherně ilustrovaná. Seznamuje začínající včelaře s tímto krásným koníčkem, ale i pokročilejší zde najdou své. Vřele doporučuji, zvláště dětem se moc líbí.

Včelařův rokJean Riondet – kniha od dalšího francouzského autora s množstvím užitečných rad a návodů. U knih zahraničních autorů musí být začínající včelař ostražitý, co platí jinde z hlediska ošetřování včel, nemusí platit v našich podmínkách.

Záhadné včely – Tajemný svět včelVáclav Švamberk – klasika českého autora Vás zavede i do světa mravenců, vos apod., jsou zde vypsány rady na každý měsíc, jakým chybám se vyhnout, co kdy kvete atd. Úzká kniha, ale o to bohatší zdroj informací.

Včelařství krok za krokemKaspar Bienfeld – kniha německého autora Vás provede včelařským rokem, vše znázorněno na fotografiích, doprovodný text obsahuje množství tabulek a schémat. Pro mě osobně znamená tato kniha návod na ošetřování včelstev na rámkové míře 39×24 i když je postavena na německé míře.

Víkendový včelařKarl Weiss – v této knize je popsána jak metodika pro včelaře, který dojíždí na včelnici pouze o sobotách nebo nedělích, tak i spousta užitečných postupů a rad z včelařské praxe – jak čistit vosk, získávat a skladovat med, chránit souše proti zavíječi apod.