na Vysočině

Propolis

Už ve starověku používali Egypťané propolis (z řečtiny: pro před, polis město = předměstí nebo také městská obrana chránící město před nepřítelem, jinak rovněž včelí tmel či smoluňka) k balzamování mrtvých a znali ho i staří Římané. Kdysi se propolis přidával do směsi určené k lakování hudebních nástrojů a jiných předmětů, sloužil jako štěpařský vosk a k léčbě kuřích ok. Má příjemnou aromatickou vůni, v teple je vláčný a mazlavý, v chladu se drolí a láme. Je rozpustný v alkoholu, ve vodě nikoliv.

O co se jedná? Včely propolis sbírají v nejteplejších hodinách dne z pupenů topolů, olší, habrů, kaštanů apod. Stromy díky této pryskyřici chrání své pupeny proti škodlivým vlivům prostředí. Sběr a celý proces práce s propolisem je pro včely vysoce energeticky náročný, protože hmota je velmi lepkavá. Včelky jej zpracovávají kusadly a postupně nabalují na zadní nožky.

K čemu ho včely využívají? Díky této hmotě mohou včely vyspravit kdejakou skulinku v úle, ucpat česnové otvory apod., velmi se tmelí zejména před zimou. Včelařovu práci to spíše ztěžuje, protože nástavky i rámky samotné jsou k sobě doslova přilepené. Pokud je propolisu nedostatek, využívá se k těmto účelům i vosk. A stejně jako staří Egypťané, i včely balzamují. Ptáte se koho? Pokud do úlu vnikne třeba myš, včely jí ubodají k smrti a tělo nabalzamují, aby se nerozkládalo. Znamenitě vymyšlené!

Vlastnosti. Chrání-li díky propolisu příroda pupeny stromů, pak se nabízí jeho antimikrobiální účinky (omezuje růst bakterií, hub a virů) a působí rovněž jako lokální anestetikum. Propolis obsahuje pryskyřičné látky, vosk, pyl a spoustu dalších látek.

Použití. Pro své účinky se používá propolis na 1000+1 způsob :o) Nejznámější je propolisová tinktura, tedy propolis rozpuštný v lihu a propolisová mast. Vnější použití působí na různé kožní neduhy, afty, bolavé zuby, hojí rány atd. Používá se ke kloktání v případě nachlazení nebo angíny. 

Jak se získává? Dvěma způsoby – buď se na horní loučky vrchního nástavku položí speciální mřížka, kterou včely zatmelí propolisem a voskem nebo se jednoduše oškrabávají zatmelené rámky a nástavky. Mřížka se musí dát po zatmelení do lednice nebo ještě lépe mrazáku, propolis se poté lehce vydrolí.

Na zašpiněné ruce od propolisu by měl stačit slunečnicový olej a nehty na seškrábnutí. Lze to udělat i alkoholem, ale kůže trpí.