na Vysočině

Mateří kašička

Tuto vzácnou látku, známou též jak gelée royale, produkují včely krmičky, tj. včelky staré 3 až 10 dní. V tuto dobu jsou jejich hltanové žlázy na vývojovém vrcholu. Později tyto žlázy zakrní, včela projde ještě dalšími vývojovými stádii a pak se až do své smrti stane létavkou. Díky této látce, kterou je krmena larvička v prvních třech dnech svého vývojového stádia, zvýší svou hmotnost 1000x a matka během pěti dnů 2000x. 

Jak je to tedy s matkou? Základ je stejný pro dělnici i matku. Na počátku je oplodněné vajíčko. Pokud se z určitého zárodku má stát nová matka (tichá výměna, ztráta matky, rojová nálada), včely larvičku krmí mateří kašičkou po celou dobu jejího vývoje. Dělnice je krmena kašičkou pouze tři dny (4. – 7. den svého vývoje), poté je šťáva složena z vody, medu a pylu. Matka by se pro svou délku do dělničí buňky nevešla, proto včely vystaví takovou nadstavbu zvanou matečník. Na obrázku je vidět larva v matečníku plovoucí v mateří kašičce. Po vylíhnutí je matka nadále vyživována mateří kašičkou, což jí umožňuje klást téměř 2000 vajíček denně v období bouřlivého rozvoje včelstva (květen, červen). Důkazem, že tento produkt má nesporný vliv na dlouhověkost, je srovnání délky života dělnic a matky – letní včely žijí téměř 6 týdnů, zimní včely asi 6 měsíců (jejich úkolem je zabezpečit přežití včelstva, tolik nelétají) a matka vydrží 3 – 5 let (dokud neztratí na produktivitě a není z nějakého důvodu vyměněna).

Složení. Mateří kašička se skládá z vody (70%) a sušiny (30%). Obsahuje proteiny, sacharidy,lipidy, stopové prvky, aminokyseliny, vitamíny řady B, dále A, C, D, E a další, doposud neznámé látky. Kašička má ze všech přírodních produktů nejvyšší obsah vitamínu B5, neboli kyseliny pantotenové, který je důležitý pro vstřebávání stravitelných látek v těle. Nedostatek způsobuje psychickou a fyzickou únavu, poruchy trávení, kožní onemocnění, vypadávání vlasů atd.

Jak jí získáváme? Jinak než z matečníků to nejde. Pokud se použije chovný rámek do osiřelého včelstva, který obsahuje mateří misky s malými larvičkami, je možno je po zavíčkování vyjmout a získat produkt z nich. Z jednoho matečníku vytěžíme asi 200mg.

Skladování. Kašička se může skladovat i několik měsíců, ale při teplotě 0 – 5°C.