na Vysočině

Včelí jed

Včelí jed je bezbarvá kapalina charakteristické vůně a kyselé chuti. Je vytvářen v jedové žláze včely. Složení žihadla podrobně popsal v 17. století holandský přírodovědec Jan Swammerdam. Žihadlo je jakousi trubičkou, z jedné strany napojené na jedový váček a z druhé strany opatřené deseti zpětnými háčky, kterými se zarývá do kůže. Je-li žihadlo na svém místě, vzniklá páka se zpětnými zoubky zapříčiní vytržení celého žihadlového ústrojí (obrázek). Včela dokáže ještě poodlétnout, ale záhy umírá. Děje se to tak u savců. Probíhají-li boje na česně nebo v úle mezi cizími včelami či vosami, včely dokáží žihadlo zase schovat a použít několikrát. Jed vytváří i včelí matka, ale používá ho jen při souboji s jinou matkou (po vyrojení zůstává v úle mnoho matečníků, první vylíhlá matka zpravidla ihned vyhledá své sestry a všechny ještě zakuklené ubodá, popř. nastane boj na život a na smrt mezi současně narozenými matkami).

Složení jedu. Nejvíce je zastoupena bílkovina mellitin (50%), která poškozuje červené i bílé krvinky. Mellitin uvolňuje serotin a histamin, který je také přirozenou složkou jedu. Dále obsahuje nejméně 18 farmakologicky účinných látek – různé enzymy, peptidy a aminy.

Léčebné účinky. Léčba, která využívá včelího jedu se nazývá apipunktura (a nejde o nic nového, již dříve lidé dávali své končetiny na pospas včelímu bodnutí kvůli revmatismu). Jed působí jako antirevmatikum, posiluje srdce, rozšiřuje cévy, působí rovněž jako protisrážlivá látka. Pro zdravého člověka je žihadlo zdraví prospěšné, pro alergiky může jít o život (proto je dobré sebou nosit třeba Zyrtec nebo Analergin a kalcium v tabletě s lahví vody). Dokonce i ostřílený včelař může upadnout do bezvědomí, když včela nešťastně napíchne cévu. Při 200-300 žihadlech dochází k těžké intoxikaci organismu, na usmrcení člověka by bylo potřeba asi 700 bodnutí.

Jak ho získat? Jed se získává drážděním včel elektrickým proudem. Včelky se naženou na elektrickou podložku a po inicializaci do ní zabodnou svá žihadla. Na 1kg jedu je třeba asi 10.000 žihadel.

Jak žihadlo vyjmout? Rozhodně na nic nečekat, protože jed se rychle uvolňuje do ranky. Chybou je žihadlo odstranit stiskem (přenos jedu tím uspíšíme). Proto ho musíme odstranit seškrábnutím nehtem nebo nožíkem a na ránu přiložit cibuli nebo nějaký gel proti bodnutí.