na Vysočině

Vítejte


Dovolte mi, abych Vás přivítal na svých webových stránkách. Jmenuji se Petr Moravec a s praktickým včelařením jsem začal teprve nedávno, v roce 2013. Vskutku malá včelnice (prozatím) se nachází u obce Čejov na Vysočině (500m.n.m.).Nepocházím ze včelařské rodiny a na počátku vlastně byla svatba mých přátel na Slovensku. Setkal jsem se tam tehdy s člověkem, který během čtyř hodin udělal celkem tučný zápis do mé knihy včelařského osudu. Psal se tehdy rok 2012 a mě se otevřel zase trochu jiný svět. Strávil jsem devět měsíců v knihách a na internetu, než jsem si pořídil ty svoje první.

Díky Jožko…

A pak jsem také zjistil, že teorie je sice pěkná, ale když držíte v rukou rámek plný včel, je to o něčem jiném. Začal jsem navštěvovat kamarády včelaře v okolí, studovat ještě intenzivněji, hledal vždy  informace z období, v kterém se mé včely momentálně nacházely, pročítal fóra, kde co včelař, to názor. No a pak to z těch šuplíků v hlavě začalo pomalu přetékat a mixovat se dohromady a já si uvědomil, že takhle to dál nepůjde. Zvolnil jsem tempo a nechával to víc na včelách. Stal jsem se spíše pozorovatelem než chovatelem. A díky tomu asi včely první zimu zdárně přežily.

O všech mých zážitcích spojených s výběrem úlů, sbíráním rojů, metodikou, léčením, vařením první medoviny, litím prvních svíček apod., se dočtete dále. Chtěl bych tímto svým počinem přispět informacemi všem novým včelařům, kteří dychtivě brázdí vlny internetu a objevují a bádají. I když sám jsem teprve v začátcích, věřím, že mohu svobodně a možná i trochu troufale prezentovat výsledky svého snažení. Nechť jsou komukoliv ku prospěchu.

Nejsem členem žádného spolku či svazu. Rozhoduji se svobodně. Mé včely neprodukují biomed. Upřímně nechápu včelaře, kteří tvrdí, že jejich ano :o)